Merkezimizin Kuruluş Amacı Nedir ?

Ali Serdar Fak

Hipertansiyon dünyada ve ülkemizde en sık rastlanan hastalıklardan olup, kalp yetersizliği, kalp krizi, inme ve böbrek yetersizliği başta olmak üzere çeşitli hastalıkların risk faktörüdür. Hipertansiyonun sıklığı ülkemizde gençlerde ve çocuklarda da giderek artmaktadır. Ülkemizde her üç erişkinden birinde hipertansiyon vardır. Yaşla birlikte hipertansiyon riski artar, 65 yaşın üzerindeki her 10 kişiden yaklaşık 7' si hipertasiyon hastasıdır.

Bu nedenle hipertansiyon ve hipertansiyonun yol açtığı hastalıklar aslında bir toplum sağlığı sorunudur. Hipertansiyonun bir diğer özelliği uzun yıllar belirti vermemesidir. Bu nedenle çoğu kişi hipertansiyon hastası olduğunun ve bu durumun getirdiği risklerin farkında değildir. Ancak tüm bu sessiz duruma rağmen hipertansiyon başta ateroskleroza (damar sertliğine) neden olarak kalp krizi, felç ve kalp yetersizliği riski oluşturur.  

Bugün uluslararası meslek kuruluşları ve dernekleri hipertansiyonla tıbbi ve toplumsal anlamda mücadelenin yaygın, planlı ve multidisipliner bir yaklaşım ile yapılmasını önermektedir. Merkezin amacı; hipertansiyon ve ateroskleroz alanında bilimsel araştırma, eğitim ve hizmet faaliyetleri düzenlemek ve bunlara katkıda bulunmak; hipertansiyon ve ateroskleroz konusunda güncel bilimsel gelişmeleri izlemek, temel ve klinik araştırmaları projelendirerek yönetmek ve sonuçlandırmak, araştırmaları teşvik etmek, bilim insanı yetiştirmek, diğer bilim kuruluşları ile işbirliği kurmaktır. Bu çabalarla hem bilimsel bilginin üretilmesine, hem de toplum sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Hipertansiyonun ve aterosklerozun hakkında bilimsel ortak çalışmalar ve sosyal sorumluluk projeleri için ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşları bekliyoruz.

Sağlıklı bir toplum dileğiyle...

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

Merkez Müdürü


Bu sayfa Hypertension and Arteriosclerosis Research and Implementation Centre tarafından en son 11.02.2016 11:49:09 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM